Studnie abisyńskie

Zazwyczaj studnia abisyńska zwana potocznie abisynką, jest to rura np. 40 mm z filtrem na końcu posadowiona w warstwie wodonośnej i zamontowaną pompą abisynką (ręczną) lub pompą elektryczną ssącą.

 

 

Studnia abisynka posiada sporo ograniczeń.

 

 

Podstawowym ograniczeniem jest:

 

 

♣  — wydajność wody, która w sprzyjających warunkach może osiągnąć 100 litrów na minutę (6 m3 / h),  zazwyczaj 20 – 50 litrów na minutę.

 

 

♣  — głębokość zalegania lustra wody, które w praktyce nie powinno być niżej niż 7 m od powierzchni ziemi (nie mylić z głębokością studni), ograniczenie to wynika z prawa fizyki i siły ssania pompy.

 

 

♣  — ze względu na opory przepływu wody przez rurę o małej średnicy, głębokość studni abisyńskiej nie powinna przekraczać 30m , ale istnieją i działają abisynki np.  56m i 63m.

 

 

 

NIE MONTUJEMY ZAWORÓW ZWROTNYCH POMIĘDZY FILTREM A RURĄ CZERPALNĄ (na dole), GDYŻ W PRZYPADKU USZKODZENIA ZAWORU NIE MA MOŻLIWOŚCI JEGO WYMIANY ! ! !

 

 

STUDNIE WYKONUJEMY TYLKO I WYŁĄCZNIE Z TWORZYW SZTUCZNYCH, NIE STOSUJEMY RUR METALOWYCH, FILTRY RÓWNIEŻ CAŁKOWICIE WYKONANE SĄ Z TWORZYW SZTUCZNYCH (najczęściej PE polietylen), TRWAŁOŚĆ FILTRÓW PE., JEST 3-4 RAZY DŁUŻSZA NIŻ METALOWYCH.

631px-Studnia_abisynska_-_abisynka.svg

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określic‡ warunki przechowywania lub dostę™pu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
 X 
x